RC-България  
20 октомври 2017, 09:50:48 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: Добре дошли в RC-България -Форумът на активно действащите авиомоделисти !

Заглавна Страница   Помощ Вход Регистрирай  
Страници: 1 [2]
  Изпечатай  
Автор Тема: Ха сега де- кое от трите ?  (Прочетена 8729 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Preatorian
Moderator
Моделар
Публикации: 113

Нищо не се повтраря два пъти

« Отговор #15 -: 03 юни 2008, 04:20:57 »

Здравейте на всички,
Въпреки че съм млад, бих искал да се върна малко във времето и да споделя моят опит, който вероятно мнозина ще припознаят с техният. Знаете ли, много може да се говори по тази тема. Според мен понятието авиомоделист еволюира. Преди готовите модели да залеят пазара, авиомоделистите бяха принудени да си разработват моделите сами, поради простата причина, че внасянето на готов авиомодел отвън беше по силите само на неколцина. Това беше времето на истинските авиомоделисти, времето когато се учехме от грешките си, когато надлъжниците бяха борови, обшивката на тялото тънък шперплат, а на крилото лакиран воал. С тогавашните материали авиомоделистите правеха чудеса, защото преживяваха целият творчески процес от а до я. Мислите им бяха насочени към това къде, какво и как да пипнат за да стане следващият модел още по-добър. Тези истински авиомоделисти оцеляха и до днес, живеят сред нас и ще живеят оше много дълго време, защото това е страст, влечение, необходим начин на живот. С напредване на времето, запалихме хора около нас (мен и баща ми), чиито интерес се породоти не от това как се разработва авиомоделът, а най-вече как лети. Ето тук някой решават да се върнат назад като започнат от процесът на проектиране, след което да излязат на поляната, а другите да прескочат проектирането и направо да полетят.
Според мен и двата "типа" моделисти си имат предимства и недостатъци. Сега, въпросът кое ги определя да се причислят към едните или другите няма да дискутирам, защото причините са всеизвестни.

Удоволствието за някои хора се крие в творческият процес, това е особено силно осезаемо в копеистите. От край време се знае, че копеистите не могат да си карат самолетите, защото те не са по карането, за тях тръпката е в правенето. Другата крайност - карачите, винаги се е смятало (и с право), че Ф3А са най-големите карачи (тогава още нямаше Ф3А-Х, Ф3Д и пр.), защото за тях тръпката е в карането, колко елегантно и грациозно ще направи фигурата като междувременно ще коригираш траекторията толкова пъти колкото е необходимо така, че набитото око на съдиите да не забележи... . Естествено има и моделисти кото попадат мейду тези две крайности. Но истината е някъде там - всъщност за всеки човек е различно, няма двама абсолютно еднакви но хората са склонни да ги разделят на три групи поради несъвършенните си възприятия, и ще си позволя да ги групирам: разработчици, умерени и карачи.

И трите групи заслужават уважение, не по-малко от всяка друга, защото иначе би означавало да съдим хората защото са самите себеси. Истината е, че смисловата рамка на понятието авиомоделист се разшири, някои не харесват това, други - да.

И в заключение ще изразя свото мнение. За мен истинският моделист си остава този който заспива с чертежа в съзнанието си и се събужда на поляната с апаратурата в ръка.
« Последна редакция: 05 юни 2008, 03:52:55 от Preatorian » Активен

Христо Гавраилов
e-mail: pterodont@abv.bg
web: http://www.f3a-pravets.com/

Човек е ограничен единствено от своето въображение!
сargo
Моделар

Публикации: 39

« Отговор #16 -: 04 юни 2008, 11:56:55 »

Дааааа..всичко е точно така и аз лично много го подкрепям.Не е въпрос някой някого да съди,не,това са само наболели мнения.Проблема обаче е по-скоро философски.На път е да се сбърка Философията на понятията моделист и авиомоделизъм.Защо ли?Ами да видим:

Нека си представим,че всичко продължава да се развива-и трите групи така ,както са описани.Значи първите си правят нещата и си купуват най-необходимото,вторите-съответно,а пък третите просто нямат спиране в купуването и на сезон вместо по 2-3,вадят по 6-7 самолета-карачите,де.После първите се преселват в по-добрия свят,вторите заемат местата им,а карачите -айде за тях нищо.....Така минават 25 години,да речем.Всички са доволни,нещата вървят,порастват децата им.На вторите и третите и внуците на първите..Приемаме развитието.И тук смисловата рамка на понятието "моделист" вземе,че поеме по следния път....Изведнъж или неусетно започват да се появяват и да се налагат състезанията от типа:караме си моделите от домашния РС,лаптоп или незнам каква си машина,он-лайн-че,разбира се.Както сега-мрежа и мултиплеър.Нещо повече-появява се и във всеки дом холографски порт с 3D и всички си карат,правят си всички запетайки и пр.и пр......Трябва да го приемем.Дори и да не го харесваме.Тогава последните оцелели самолети на карачите отиват на тавана и всички,ама абсолютно всички състезания са само и единствено "виртуални" !!
Първо си ги правим моделите на нещо като CAD,без пари-чудесно,после нищо не се чупи-още по-чудесно.Важно е смисловите рамки да се променят.Важно е хората да ги приемат,а?
 Какво правят,да речем,доживелите "карачи" тогава?Как се чувстват?
Ще ли приемат такава посока на разширение на смисловата рамка ?
Активен

Даниел Георгиев
-----------------------------------------------
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката....
Preatorian
Moderator
Моделар
Публикации: 113

Нищо не се повтраря два пъти

« Отговор #17 -: 05 юни 2008, 03:52:25 »

Прав си Cargo, напълно, но това е лично моето виждане и се извинявам, че се опитах да го наложа. Естествено всеки си има право на избор и мнение по въпроса. Разбирам те, естествено, но да хванем да се замеряме с камъни ли сега? И на мен не ми е приятно но това е действителността. Както и да е, целта на поста ми беше просто да изразя моето виждане на нещата и той ще бъде коригиран.

Ти повдигна един много интересен въпрос, над който може да се помили... Не, хората от времето което ти описа не са авиомоделисти, нито  моделисти, те са дизайнери-геймъри, всичко си има граници. А къде свършват те, мисля че зависи от човека който те гледа. Ако днес за първи път стъпя в авиомоделният магазин, купя си модел, отида на поляната и го счупя за 2 секунди, това прави ли ме моделист? Ами ако въпреки, че съм го счупил нещо ме гложди отвътре и аз въпреки че съм похарчил сума ти и пари навятъра продължавам да харча още и още само и само да се науча да управлявам модела, това прави ли ме моделист? Ами ако и това не ми стига и се запаля още повече и започна да се ровя в чертежи и документации, да разуча какво кара едно нещо да лети, това прави ли ме моделист? И на всичко отгоре това ме запали още повече и да реша да сглобя нещо със собствените си раце и да видя как лети? Ами ако това първо нещо не ми хареса и искам да подобря полетните му качества, акто направя второ и трето...? Ами ако това продължи цял живот? Кое ме прави моделист? Или ставаш такъв когато хората започнат да те възприемат като такъв? Или е желанието да продължаваш да се занимаваш с това, какво то и да ти коства?
Не искам отговор, ще спра до тук за да не рискувам да превърна форума в караница Намигване
Това са просто въпроси, които и аз си задавам, нямам за цел да обидя някой, ни най - малко.
« Последна редакция: 05 юни 2008, 05:05:44 от Preatorian » Активен

Христо Гавраилов
e-mail: pterodont@abv.bg
web: http://www.f3a-pravets.com/

Човек е ограничен единствено от своето въображение!
сargo
Моделар

« Отговор #18 -: 05 юни 2008, 12:35:06 »

Не,приятелю,недей нищо да коригираш,моля те.Ти също си прав,както съм забелязъл в началото на поста си.Аз съм те виждал да летиш и да печелиш медали и зная,че си прав.Караници не може и няма да има,не и в този форум.Ние просто разсъждаваме,а това което излиза не е насочено против някой от нас двамата,а към всички останали,които гледат и не вземат отношение.Целта е да ги накараме да се замислят,поне малко по въпроса с философията на авиомоделизма.Това,което написах е само една крайна хипотеза.Но кажи ми кой е мислил през 1975г.,когато пропорционалните апаратури у нас се брояха на пръстите на едната ръка,че ще дойде време всеки да има кредитна карта и да си ги купува само с пари?За самолетите важи същото.Проблем е "класовото" разслоение сред моделистите,независимо от представката пред думата.Това е,което другите се страхуват да кажат на глас.А ненаучнофантастичния сценарий,който измислих,никак не е невъзможен.Хубаво-геймъри ще са,а ако авиомоделизма се изроди в "геймърство" защото е по-лесно,по-чисто,по-евтино и по-така нататък.Както сега-по-лесно е модел ARF,по-бързо литва,ако се счупи по-скоро си купуваш нов,защото това за него са джобни пари?Не бих искал да бъда криво разбран.Лично аз съм човек с финансови възможности и мога не 1,а 10 да си купя...Но ме боли за истинския авиомоделизъм.За класиката.А както е известно класиката никога не остарява абсолютно,а само относително.Смятам,че бъдещето е в мислещите хора като теб и мен.И трябва да се съюзяваме и да сме единни,защото какво иначе ще оставим на децата си....нима само спомени?
Активен

Даниел Георгиев
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката....
Sotir
Моделар

Публикации: 41

« Отговор #19 -: 05 юни 2008, 01:38:53 »

С писания по форуми и много думи май нищо не става, ако не те "бута" отвътре.
Не сме спали по цели нощи едно време в клуба в Дупница, като ни дойде музата да правиме модели, но сега живота ни подхвана и дори събота/неделя не можем да се съберем, даже сме разпръснати по цял свят.
Всеки си действа според потребностите и възможностите си, така че няма универсално правило.
Аз се превърнах в един "карач" на рц самолети, но не се срамувам от това.
Активен

Сотир Лазарков
Seahawk
Administrator
Моделар
Публикации: 662

« Отговор #20 -: 05 юни 2008, 08:35:37 »

Много е вярно,че нищо не става с писания! Бяха години,когато нямаше форуми и времето си го оползотворявахме в името на моделите.Не само,че не сме спали,ами и уроците не си доучвахме първо като ученици и после като студенти даже.....Всъщност има универсално правило и то е:всичко,от което имаме нужда е любов към авиомоделизма!
Активен

д-р Стойчо Шишков, Несебър  08888 11 868 и 0879 357 689
D.Grabtshev
Моделар

Публикации: 84

« Отговор #21 -: 10 юни 2008, 09:45:12 »

Има едно правило /моделарско/..АКО НЕЩО/НЯКОЙ/ ТИ ПРЕЧИ ДА СИ МОДЕЛИСТ ТРЯБВА ДА СЕ ОТСТРАНИ.
Активен

Добри Грабчев
spit
Моделар

Публикации: 31

« Отговор #22 -: 11 юни 2008, 10:26:39 »

Аз мисля така:когато някой се е доказал в този спорт и е значително напреднал в годините или титлите,не би могло да бъде лошо,ако продължава пътя си напред с превес на покупките.Проблем е ,изглежда,когато съвсем начинаещи,които един лонжерон не са залепили към ребро и са виждали балса само при счупен модел,започват пътя си в моделизма с купени и все по-готови модели.Това е струва ми се,което някои не могат да приемат.Няма да кажа нищо ново,ако спомена,че във всеки занаят си има алгоритъм чирак-калфа-майстор.Трябва някак си да се извърви този път.Така мисля аз,а може и да греша.
Активен

Симо Стефанов
сargo
Моделар

« Отговор #23 -: 14 август 2008, 10:29:27 »

Така си е  Намигване.Като гледам някои по-горни постове и после кой какво пише на други места,развитие има и в добра насока,ето цитат Целувчица :
Първо:
" Аз съм категорично за ръчно направените модели,било в гаража,на терасата,в мазата...На това му се казва моделизъм,защото го моделираш първо в съзнанието си,после на практика.Това с копуването си е авио пазаруване, а не АВИО МОДЕЛИЗЪМ.На 29 03 08,облитах направен от мен ZLIN-50,въпреки че практически вече не беше мой,ръцете и краката ми трепереха,както в началото когато се учех да карам такива самолети.Работата е там,че фабричния модел в никакъв случай не би ме развълнувал толкова много,защото заготовките,изчисленията,окрасата са направени на машина.Някак си се настройваш за нещо безгрешно,докато ръчното,въпреки старанието ти може да те изненада. "

По-после:

"Прав си бай Добри,но като гледам китаиците какви модели и на какви цени предлагат просто ми спира дъха.Не виждам смисъл да гълтам прахоляците и другите неудобства,които поражда това прекрасно хоби.То и във форума последно време няма нищо ново,явно ще минаваме на "магазинен моделизъм."

Ухилен Ухилен

Даниел Георгиев
Страници: 1 [2]
  Изпечатай  

Отиди на: