RC-България  
06 септември 2018, 04:46:52 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: Добре дошли в RC-България -Форумът на активно действащите авиомоделисти !
 
    Заглавна Страница   Помощ Вход Регистрирай  
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52  (Прочетена 7669 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« -: 22 септември 2009, 11:27:51 »

Преди време бях купил евтино от хобисити двигател ASP 8.5 кубика и е време да му направя мотор докато нямам възможност да работя по другия модел (двумоторната Catalina)
Чертежа по който работя и преработвам за размах 1.6 метра и хорда около 26 см е от МОделист конструктор
има дадени 2 профила единия учебен другия по спортен мисля да направя спортния
Крилото няма да е от стиропор и балса ами стандартна ребрена конструкция - така ме посъветва Сава (kosti4kata)
ето чертежа
засега са готови 2те основни ребра на тялото остава да пресметна растоянието от носа на модела до първото ребро
което по чертеж е дадено 180 мм - ак го премащабирах но се получава едва 21 см - въпросът ми към вас е колко да направя това растояние за да има място за резервоара??
ето чертежа
http://sharingmatrix.com/file/344952

Целта ми е да направя модела до 1-2 месеца или поне дотогава да е готов за обличане
малко информация за построяването
страниците на тялото ще са от 3 мм балса отвътре подслилено с още 3 мм балса като ще са кръстосани жилките. Също ще е подсилено с баслови клечки и липови или чамови летвичи
от 1вото до моторното ребро отвътре 3 милиметровите балсови страници ще бъдат подсилени с 3 мм пресован материал ПДЧ
така всъщност модела ще се получи без да е необходимо използването на шперплат който нямам и нямам възможността да си поръчам от софия
Забравих да спомена че 2те основни ребра на тялото пред и зад крилото са направени от 3-4 мм твърд фазер който е подсилен от 2те страни с 3  балса лепната със смола
Лепилата които ще използвам са епоксидна смола на Бизон (в две спринцовки) Българска епоквидна смола "Еповит" на фирма Вектор, CA за фиксация на детайли, и Ако си купя полиуретаново лепило от вулкан скоро ще посторя модела само с НЕГО вместо смоли тък като ми казаха че е много добро!
Засега единсвтеният ми въпрос км вас е растоянието на чертежа коеот е 180 от носа до 1вто ребро колко трябва да е - ако го направя 21 см мястото за резервоар става наистина малко
СЕга всимам лката и започвам да мащабирам в процентии  да меря с линийка на балсата за да видя кое как се получава
Използвах двигателя за да си очертая неговия "заслон" на страниците на тялото - така модела че изглежда по красив и няма да има нужда от капотаж който се изработва много трудно
Засега след като спрад асе чудя с това растояние мисля да затворя тялото и псоле ще занеса модела при Сава за конструктивни съвети и помощ
Активен

Габриел Димитров
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #1 -: 22 септември 2009, 11:56:00 »

Снимки от процеса на работа
днес ще подсиля другото ребро и до вечерта ако е станала смолата (на терасата където рабортя е МНОГО горещо през деня) може после да оформя тялото
http://img121.imageshack.us/gal.php?g=25059003.jpg
Активен

Габриел Димитров
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #2 -: 22 септември 2009, 12:11:57 »

Забравих да спомена онази летвичка 10x5 (всъщност ще са 2 броя по една от всяка страна) ще минава през 2рото 1вото и чак до моторното ребро за подсилван
На нея се се опре крилото когато се сложи.Самото крило отпред ще влиза с щифт в 1вото ребро, а отзад с 2 винта се зе закрепва за една планка...
крилото ще го правя върху парче от кухненски плот понеже е плоско и така ще е по лесно и ще с избегнат измятания...
Надлъжници за крилото ще направя от 10на 5 чам от практикер като ще ги намаля на фрезата малко
Всъщност днес ако работи офиса на куриерската фирма и Юри ако е в магазина ще мина да си взема наложения платеж от една пратка и ще си купя балса за крилото  Усмивчица
« Последна редакция: 22 септември 2009, 02:51:05 от gabriel.dimitrov » Активен

Габриел Димитров
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #3 -: 23 септември 2009, 02:58:33 »

Здравейте днес успях да мина през Сава да попитамнякои неща и той ми отдели много време за разяснения относно конструкцията на неговите модели съвети относно материалите и подсилването.
Който е виждал негови самолети в процеса на работа и след това в готов завършен и летящ вид знае на какво е способен той! ОТ неговата работилница излизат най красивите варненски самолети.
Обсъдихме начина по който мисля да направя модела както и конструктивни решения от гледна точка на лекота, здравина и прецизност на изработката
Днес ако успея да си купя още малко балса от Юрито мисля да започна да изрязвам ребрата за крилото
Тялото може да го затворя още днес но предпочитам да съм готов с още няколко детаила
Всеки който има някакво мнение относно това което започнах да правя нека да не си пести думите
Аз ще си правя модела малко по малко а крайния резултат ще се види на поляната.  Усмивчица
Ако имам време може в мазата да сглобя стойката за фрезата и да пробвам да намалям сечението на летвички
« Последна редакция: 01 октомври 2009, 04:05:01 от gabriel.dimitrov » Активен

Габриел Димитров
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #4 -: 24 септември 2009, 07:32:04 »

Здравейте продължавам с монолога
Днес следобед след като си починах от двучасовото съчиение в даскало успях да монтирам фрезата на стойката за бормашина и да намаля една летвичка 10-5 до 5-5
използвах голяма чамова летва за подпора покоято да плъзвам детайла и 90- градусов алуминиев профил
който е захванат с болтове м10 май бяха за поставката за дрелка
Поставката и фрезата са "Спарки" просто има такъв късмет че фрезата пасва на тази поставка и това прави нейното използване доста удобно
ако намеря по малък фрезер от сегашния който използвам може да стават още по гладки летвите
сега започвам да правя профилите на крилото от 2рия даден профил (спортния )който след като мащабирах стана с хорда около 25 см. Ребрата правя от 2.5 мм твърда и тежка балса марка "Andino"
също така ще пробвам да разчертая опашката на модела за да има представа как горе долу ще се получи...
Активен

Габриел Димитров
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #5 -: 01 октомври 2009, 04:04:15 »

НЕ знам дали ще се стърпя и мисля да направя 2 крила и първото да е от стиропор така модела ще е готов по рано а се надявам близкия месец времето да е все такова
Днес продължавам с тялото...
Мястото за крилото подсилване ще изрежа и моторното ребро...  Усмивчица
Активен

Габриел Димитров
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #6 -: 01 ноември 2009, 02:37:05 »

малко обновление по темата
днес най вероятно да приключа с ребрата на крилото с изрязани дупки за надлъжниците и атакуващ и  изходящ ръб
благодаря много на Сава Тепеделенев че ми осигури дебел шперплат за моторамата и тънък шперплат за подсилване на тялото там където ляга крилото
Мисля да начертая моторамата и да я изрежа , а ако Юри скоро време реши да запаси с 8 мм балса да завърша опашката и за затворя тялото на модела....
Целия съм в бял прах от шкуренето на балсата  Ухилен
Активен

Габриел Димитров
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #7 -: 05 ноември 2009, 07:43:35 »

НАПРЕДЪК ПО МОДЕЛА!!!! ВЕЧЕ 2ТЕ СТРАНИЦИ НА ТЯЛОТО СА ГОТОВИ УТРЕ МАЛКО ШКУРЕНЕ И МИСЛЯ ЗА ЗАТВАРЯНЕТО НА ТЯЛОТО КАКТО И ЗА МОТОРАМАТА....
 ИЗКЛЮЧИТЕЛНИ БЛАГОДАРНОСТИ НА САВА ТЕПЕДЕЛЕНЕВ ЗАТОВА ЧЕ МИ ОСИГУРИ ПРОСТОРНО РАБОТНО МЯСТО В ГАРАЖА СИ, КАКТО И ДОСТАТЪЧНО ДЪЛГА ДЪКСА НА КОЯТО ДА СИ НАПРАВЯ СТРАНИЦИТЕ НА ТЯЛОТО, И ЗАТОВА ЧЕ МИ "НАБИЧИ" БАЛСОВИ ЛЕТВИЧКИ НА ЦИРКУЛЯРЧЕТО "УМЕЛИЕ РУКИ"!!! СЪЩО И ЗА ТЕХНИЧЕСКИТЕ СЪВЕТИ ОТ НЕГО И ОТ МИТКО!!!!
ЗЛАТНИ СТЕ!
снимки по късно....
« Последна редакция: 05 ноември 2009, 09:21:55 от Seahawk » Активен

Габриел Димитров
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #8 -: 05 ноември 2009, 11:18:44 »

малко гадни снимки на това което правих днес...
да поясня че всичко по модела правя САМ като Сава ми помага тук такме давайки ми съвети а Илко ми помагаше там където не ми стигаха 2 ръце придържайки по някой детайл докато аз лепя....
http://img215.imageshack.us/gal.php?g=imgp4493.jpg
Активен

Габриел Димитров
Георги Стоянов
Моделар

Публикации: 4



Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #9 -: 02 декември 2009, 07:50:26 »

Днес отидох при Сава и какво да видя Ъ?Габриел вече свързва 2-те страници. Габриел работи много добре, бавно и старателно. Може би пролетта ще се гоним из въздуха ...
Активен

Георги Стоянов
0885901032 Skype - kyoshofw05tplus
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #10 -: 28 декември 2009, 07:01:08 »

Мерси тялото е всъщност готово с изключение на някои дребни детайли и на горницата на обашката която ще направя когато взема модела от Сава.....ребрата за крилото са готови отдавна и чакат да ги слепя а това ще стане когато имам балса за обшивката....
Активен

Габриел Димитров
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #11 -: 19 януари 2010, 11:59:57 »

има голям напредък но не пиша и не качвам снимки - согурно ще кача когато модела е готов за полет....
Активен

Габриел Димитров
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #12 -: 19 януари 2010, 02:25:29 »

малко снимки http://img709.imageshack.us/g/picture001ij.jpg/

да видите поне че съм направил нещо  Ухилен
Активен

Габриел Димитров
gabriel.dimitrov
Моделар

Публикации: 51


Re: Долноплощник-Clark-Y - ASP 52
« Отговор #13 -: 13 април 2010, 01:22:48 »

скоро ще лети
http://modelistika.com/showthread.php?t=14393

http://modelist.bg/showthread.php?t=263
Активен

Габриел Димитров
Страници: [1]
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQLPowered by PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0!Valid CSS!